Výlet či dovolenka na Cypre? Užitočné informácie, ktoré by ste mali vedieť

Aktualizace: 6. bře 2020

Cyprus má svoje čaro v každom ročnom období. Ak ste typ, ktorý má rád väčší pokoj a najmä spoznáva okolitú prírodu či históriu danej krajiny, tak je krátky výlet napríklad na Južný Cyprus pre vás to pravé. Rovnako si tu však prídu na svoje aj milovníci teplého počasia, blankytne modrého mora a oddychu počas turistickej sezóny.ODPORÚČAME: DOVOLENKA NA CYPRE UŽ ZA 349 eur!

Južný Cyprus obývajú grécki obyvatelia a je členom Európskej Únie, severnú časť obývajú Turci. Hlavné mesto Nikózia je taktiež rozdelené na tureckú a grécku časť. Na juhu by ste pri spoznávaní nemali určite vynechať mestá Paphos, Limassol, Larnaku, Ayiu Napu, Coral Bay či Protaras.

A aj keď možno nie ste posadnutí históriou, na Cypre sa jej nevyhnete a zakopnete o ňu na každom kroku. Za kultúrne bohatstvo môže táto krajina vďačiť Grékom, Egypťanom, Feničanom, Peržanom, Rimanom či Byzantskej ríši.

Južný Cyprus je tiež idylickým miestom s nádhernými plážami a priezračným morom.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Aké je počasie a teplota mora?

Stredomorské podnebie Cypru charakterizujú príjemne teplé letá a mierne zimy. V marci a apríli sa teploty pohybujú od 16 do 21 ºC. More má 18 ºC. V lete sa priemerné teploty pohybujú okolo 33 ºC. Vyšplhať sa môžu až na 37 ºC. Teplota vody v tomto období dosahuje až 28 ºC.

Ako dlho trvá let?

Z Bratislavy do Paphosu – 02:35

Z Viedne do Paphosu – 02:40

Z Košíc do Paphosu – 02:25

Aké sú ceny na Cypre?

Podstatne vyššie ako na Slovensku. Rozdiel dosahuje hranicu priemerne 20%. Za potraviny si priplatíte o viac ako 15% a za reštauračné služby o viac ako 46%. Ceny niektorých potravín:

Chlieb – 1,40 eura

Voda (1,5l) – 0,70 eura

1l mlieka – 1,30 eura

Porcia jedla v rýchlom občerstvení – 6 eur

Porcia jedla v lacnej reštaurácii – 10 eur

Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy – 20 eur

Kapučíno – 2,90 eura

Fľaša vína – 5,60 eura

Komu volať, keď sa mi niečo stane?

Polícia: 155

Prvá pomoc 199 a 112

Telefónna predvoľba na Cyprus: + 357

Veľvyslanectvo SR v Nikózii: +35799694929 alebo 421259785978

Aké doklady potrebujem?

Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Doklad musí byť platný minimálne tri mesiace po odchode z krajiny. Tieto podmienky sú rovnaké aj pri prechode medzi severnou a južnou časťou.

Pozor, Cyperská republika považuje vstup na Cyprus cez územie Severocyperskej tureckej republiky za nelegálny. Zatiaľ takýto vstup turistov nie je tresne postihovaný.

Čo elektrické zásuvky?

Pre použitie elektroniky je nevyhnutný adaptér. Požičať si ho môžete na recepcii hotela alebo si ho zakúpiť pred cestou. Ak by ste zabudli, ľahko ho zoženiete na Cypre v potravinách či obchodoch s drogériou alebo domácimi potrebami. Zaplatíte zaň od dvoch eur vyššie.

Potrebujem očkovanie?

Pred cestou nemusíte absolvovať žiadne povinné očkovanie. Prekontrolujte si ale očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Ako sú vybavené zdravotnícke zariadenia?

Na Cypre je dobre rozvinutá sieť štátnych aj súkromných zdravotníckych zariadení. Dobre sú vybavené aj ambulancie v turistických strediskách. Odporúčame vám pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie a požiadať o vydanie Európskeho zdravotného poistenia. Inak si prípadné ošetrenie budete musieť uhradiť v plnej výške.

Je voda z vodovodu pitná?

Odporúča sa piť iba balená voda, hoci na juhu je voda z vodovodu pitná. Je však veľmi tvrdá.

Smie sa splachovať toaletný papier?

Pre zlú úroveň kanalizačnej siete sa vo väčšine toaliet nesmie splachovať toaletný papier. Pre tento účel sú na toaletách odpadkové koše. Väčšina verejných toaliet je zadarmo.

LETNÉ DOVOLENKY ZA PERFEKTNÉ CENY!